Polski rząd odmraża gospodarkę, a my powoli wracamy do normalnej działalności. Pracownikom towarzyszy uczucie lęku i niepewności związane z powrotem do biur. Obawiają się o swoje zdrowie i zastanawiają, w jaki sposób funkcjonować będą w „nowej rzeczywistości”, realnego wciąż zagrożenia epidemią koronawirusa. Tym samym odpowiedzialność pracodawcy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy swoich pracowników nabiera szczególnego znaczenia.
W dobie walki z COVID-19 firmy stoją przed ogromnym wyzwaniem, jak przygotować się na powrót swoich pracowników bowiem zgodnie z Kodeksem Pracy zobowiązane są chronić ich zdrowie i życie.
Problem dotyczy powierzchni handlowych, biurowych (szczególnie typu open space), hal produkcyjnych i magazynowych, części wspólnych w urzędach, kinach i przedszkolach.
Z podobnymi trudnościami mierzyć się będzie branża transportowa (autobusy, taksówki, spedycja), a także szpitale oraz prywatne i państwowe placówki służby zdrowia.
Aby w maksymalnym stopniu zadbać o bezpieczeństwo i komfort pracowników, przedsiębiorcy powinni zdecydować się na profesjonalną dezynfekcję pomieszczeń.
W obecnej sytuacji konsultanci ogólnopolskiej firmy Clar System, działającej w branży utrzymania czystości od ponad 20 lat, otrzymują dziennie wiele zapytań o usługę dezynfekcji.
– Wieloletnie doświadczenie w sprzątaniu i dezynfekcji ośrodków zdrowia, a także innych obiektów medycznych, pozwala nam świadczyć tę usługę na najwyższym poziomie. Błyskawicznie i szczegółowo badamy potrzeby naszych klientów, a następnie przygotowujemy optymalne dla nich rozwiązania. W zależności od przeznaczenia pomieszczeń i ich kubatury dobieramy odpowiednią metodę: oprysk pistoletami elektrostatycznymi, zamgławianie lub ozonowanie. Posiadamy oddziały w całej Polsce i jesteśmy świetnie przygotowani na obsługę takich zleceń, działając przez całą dobę – zapewnia Szymon Maciejewski, członek zarządu Grupy Kapitałowej Clar System.
Nie możemy przewidzieć jak długo jeszcze potrwa stan zagrożenia epidemiologicznego, dlatego też należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia koronawirusem.
Obowiązkowe jest stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego, w tym oczywiście właściwa higiena rąk i dróg oddechowych, a także dezynfekcja powierzchni, która na czas epidemii nie powinna być czynnością jednorazową a systematyczną, radzą eksperci.